Klima Bakımları Ailesi ile tanışmaya hazır olun !
(0216) 640 40 47
info@klimabakimlari.com

Bizden Haberler

Blog

Az Elektrik Tüketen 10 Klima Modeli – Tasarruflu Klimalar Serisi 1

Klima satın alırken fiyatından sonra dikkat edilen en önemli unsur klimanın ne kadar elektrik harcadığıdır. En az elektrik tüketen klimalar, kullanım kolaylıkları ve bütçeye olan katkıları sebebiyle daha çok tercih edilmektedir. Elektrik tasarruflu klimalar, yüksek faturalardan kurtulmayı sağlamaktadır. En az elektrik harcayan klima modelleri arasından seçim yapmak özellikle devamlı klima kullanımının gerçekleştiği; ofisler, iş merkezleri, oteller, avm’ler, bankalar, hastaneler için avantajlı olacaktır.

Minimum elektrik harcayan klimalar A, A+, A++ ve A+++ benzer biçimde sınıflara ayrılan klimalardır. R410A gaz ile çalışarak çevreye daha azca zarar vermektedirler. 1 birim harcayarak 3 birimlik enerji veren A derslikı klimalar, elektrik sarfiyatını minimuma indirirler. En tasarruflu klima modellerini arayanlara satış danışmanları A derslikı klimaları önerirler.

<h2>Fazla Elektrik Tüketen Klimalara Yasak Geldi!</h2>
2008 tarihinde endüstri ve tecim Bakanlığı tarafından gösterilen tebliğ ile düşük kaliteli ve çok enerji harcayan klimaların elektrik dağıtım şebekesine ve çevreye verdiği zararların önlenmesi için yasak getirildi. A, B ve C sınıfları dışında, 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren de A ve B sınıfı dışında kalan klimaların iç pazara arz edilmesi yasaklandı. Böylece R410A gaz kullanmayan klimaların hem çevreye olan zararlarının aynı zamanda fazla elektrik sarfiyatının önüne geçildi.

Hem tüketiciyi şuurlendiren aynı zamanda iklimlendirme sektöründe daha kaliteli klimaların satışını elde eden bu yasakla beraber minimum elektrik harcayan klimalar daha çok satılır hale geldi.

<h3>A sınıfı Klimalarla Elektrik Tasarrufu!</h3>
Elektrikle çalışan cihazlar ve ev aletleri A-B-C-D-E-F-G harfleri ile sınıflandırılmaktadır. A harfi, aletin düşük bir enerji tüketimine sahip olduğu anlamına gelmektedir. A sınıfında bulunan bir aygıt, C sınıfında bulanan bir cihaza göre ve aygıt tipine bağlı olarak yüzde 15-20 arası, G sınıfındaki bir cihaza bakılırsa yüzde 70-80 oranında daha az enerji tüketmektedir.

A sınıfı klimalar da minimum elektrik harcayan klima modelleri olarak sektörde yer almaktadır. Klima satış ekipleri de bireysel yahut kurumsal klima kullanımı için A sınıfı klimaları tavsiye etmektedir. Satın alınacak klimanın COP katsayısı 5,33 ise -15 dereceye kadar düşük maliyetlerle ve konforlu şekilde ısınma sunmaktadır. Dış ısı -30 dereceye inmedikçe klimanın yüksek enerji harcayacağını söyleyemeyiz. Bu COP tutarındaki klimalar, mekanlarda doğalgaz yerine kullanılabilmektedir.

En az yakan klima modelleri yardımıyla yıllarca aynı performansta klima deneyimi yaşamak mümkündür. En az elektrik tüketen 10 klima modeli arasından sizler de mekanınız için ideal iklimlendirme cihazını satın alarak bütçenize katkıda bulunmaya başlayabilirsiniz. Klima satış danışmanlarından bulgu talebinde bulunabilirsiniz.

Yorum Yok
Yorum gönder
Ad
E-posta
Web