Klima Bakımları Ailesi ile tanışmaya hazır olun !
(0216) 640 40 47
info@klimabakimlari.com

Bizden Haberler

Blog

Klimayı Tasarruflu Kullanmak İçin Püf Noktalar – Klima Nasıl Kullanılmalı?

Klimalar pahalı cihazlar olarak kabul edildiği için kullanım sırasında tasarruf sağlamayı amaçlamanız çok normal. Elektrikle çalışan klimalar faturalarınızın artmasına neden olabileceği için sürprizlerle karşılaşmamak ve tasarruf sağlamak için birkaç stratejik adım atmanız gerekecektir.

En çok tercih edilen ve uzmanlar tarafınca önerilen klimadan tasarruf etme şekilleri ve tasarruflu klima kullanımı için püf noktalar:

– Tasarruflu klima kullanımı için öncelikle mekana uygun klima almak gerekiyor. Yetkili servisinizden keşif hizmeti talep etmeniz ve mekana uygun cihaz satın almanız lazım. Mitsubishi klima servisi danışmanları size bu konu hakkında yardımcı olacaklardır.
– Klimadan tutum sağlamak istiyorsanız satın aldığınız klimanın montajını yetkili servisinize yapmış oldurmalısınız. Doğru yere yapılmayan montaj uygulamaları yüksek faturalarla karşılaşmanıza neden olur. Klimanızın daha çok çalışması ve enerji harcaması sizi zarara sokacaktır. Ayrıca yanlış montaj hastalıklara da sebebiyet verir. Mitsubishi klima montaj süreçlerini öğrenerek işe başlayabilirsiniz.
– Klima kullanımından tutum sağlamak için ortamın izolasyonunu da sağlamalısınız. Kapı ve pencerelerinizi kapalı tutarak ısı kaybını önlersiniz.
– Elektronik termostat kullanarak sıcaklığı düzenli kontrol etmeniz de cihazdan verim almanızı kolaylaştıracaktır. %30 civarı tasarruflu klima kullanımı sağlarsınız.
– Klimanıza en fazlaca 6 ayda bir bakım yaptırın. Mitsubishi klima bakım fiyatlarını öğrenmek için danışmanlarımızı arayın. Tasarruflu klima kullanımı periyodik bakımlarla mümkündür.
– Dışarıdaki havaya bakılırsa ısıtma-soğutma değerlerini belirleyin. Serin havalarda klima kullanmayın. Tasarruflu klima kullanımı için bu yöntemi deneyin.
– Toz tutucu filtreleri tertipli aralıklarla temizleyip hava akışının engellenmesini önleyin. Hava akışının engellenmesi klimanın istenen ısıtma kıymetini vermemesine ve daha çok enerji harcamasına niçin olur. Bu konum da klimadan tasarruf etme hayallerinizi suya düşürecektir.
– Klimanızı uzun süre kullanmayı düşünmüyorsanız devre kesiciyi kapatın.
– Klimanız soğutma modunda iken diğer elektrikli aletleri kullanmamaya dikkat edin. Elektrikli aletler ortama ısı yayacağı için harcanan enerjiyi artırırlar. Diğer elektrikli aletleri kullandıktan sonra klimanızı açarak da tasarruf sağlayabilirsiniz.
– On yıldan eski olan klimalarınızı yenileyin. Eski klimalar aynı soğutma performansı için yeni klimalara oranla %40 daha çok enerji harcar. Tasarruflu klima kullanmak istiyorsanız yeni cihazlar alın.

<h2>Periyodik Klima Bakımı </h2>

– Tasarruflu klima kullanımı için dış ünitelerinizi hava şartlarından korumanız gerekiyor. Bunun için bir tente ile gölge yapacak şekilde dış üniteyi kapatabilirsiniz.
– Programlama moduna haiz olan klimaları tercih edin. Klimanızı sizin ortamda bulunmadığınız zamanlarda kapanacak ve bulunduğunuzda da açılacak şekilde programlayın. Böylece siz mekanı kullanmıyorken ısıtma ve soğutma yapılmamış olacak.
– Çok sıcak olmayan, nemli günlerde klimanızı nem alma modunda çalıştırarak da klimadan tutum sağlarsınız.
– Klimanın dikey ve yatay kanat yönünü ayarlayarak oda sıcaklığının ve hava akımının eşit olarak dağılmasını sağlayabilirsiniz. Bu durum ortamdaki sıcaklık değerini sabit kılarak tasarruf etmenizi sağlar.
– Hava girişlerini ve çıkışlarını engellemeyin. Engellediğiniz taktirde cihazınızın bozulmasına niçin olabilirsiniz. Klima servis harcamalarından kurtulmuş olmuş olursunuz.
– Klimayı gaz ne kadarağı olabilecek bir yere monte etmeyin. Yanlış klima montajı ile yangına sebep olabilirsiniz. Klimadan tutum sağlama amacınız büyük masraflarla sonuçlanabilir.
– Klimayı, anma voltajı ve frekansındaki bir güç deposuna bağlamaya dikkat edin. Böylece enerji akımında güvenliği de sağlamış olursunuz.
– Filtrelerinizi kullanım kılavuzunda belirtilen aralıklarla paklayın ve hava filtrelerini tertipli olarak paklayın. Hava filtrelerini temizlemeniz arızaların ve bakım harcamalarının azalmasına yardımcı olur.
– Klimanız çalışırken güneş ışınlarının doğrudan mekana girmesine engel olun. Güneş ışınları mekana girdikçe klimanızı yüksek enerji ile çalıştırmak zorunda kalırsınız.
– Klimanızı 2 – 3 saat fan modunda çalıştırarak içindeki rutubeti düzenli olarak alın. Tasarruflu klima kullanımı yöntemlerinden biri de budur.
– bulunduğunuz ortamın soğumasını engelleyin. Klimanız bu durumlarda daha çok enerji harcar.
– Klima yetkili servisi dışında herhangi bir firmaya bakım yapmayın. Ummadığınız klima servis fiyatları ile karşılaşabilirsiniz.

Verdiğimiz öneriler klimanızı daha verimli ve tasarruflu şekilde kullanmanızı sağlayacaktır. Son olarak; klimaları yüksek soğutma ve ısıtma değerlerinde tutmak yerine düzgüsel sıcaklık değerlerinde tutarak dilediğiniz ortam havasını zamanla yakalamalısınız. Böylece klimanızı ve sağlığınızı korumuş olursunuz.

Tasarruflu klima kullanımı hakkında daha detaylı data almak isterseniz yetkili klima servislerini arayabilirsiniz.

Yorum Yok
Yorum gönder
Ad
E-posta
Web